Workshop Kousáku

Dnes jsme se v Praze zúčastnili workshopu rodinné firmy Kousák (www.kousak.com). Kousák známe už od dubna, kdy nám pro Vítka naše skvělá ergoterapeutka doporučila jejich kousátko Baby Grabber. Víteček si totiž hodně často strkal prsty do pusy, začínal si hodně cucat paleček a tak jsme sáhli po kousátku. Baby Grabber je kompenzační pomůcka, která je navržena právě pro nejmenší, neboť svým tvarem připomíná ruku se zdviženým palcem - je uzpůsoben k úchopu do ručičky a vyčnívající část je dlouhá ideálně k tomu, aby dosáhla k zadním stoličkám a zároveň ne natolik dlouhá, aby vyvolávala dávivý reflex.

Zdroj: Kousak.com
Zdroj: Kousak.com

Zároveň umožňuje nácvik žvýkání a posiluje potřebné ústní svaly. Na doporučení jsme sáhli po té nejmenší tvrdosti kousátka. Vítek si však k němu i přesto dlouho hledal cestu. Snažili jsme se jít nenásilnou cestou, dělat mu kousátko zajímavé a ukazovat mu, jaká je legrace jej použít. Bavilo ho do něj kousat, ale držet ho? To bychom po Vítečkovi toho chtěli asi moc :) Využívali jsme ho i v rámci orofaciální stimulace.

Nakonec Vítek kousátku přišel na chuť. Nechali jsme ho schválně mezi jeho hračkami. Protože u nás zatím platí to, že pokud po Vítkovi chceme, aby něco používal a nebránil se tomu, většinou je tomu naopak. Kromě kousátka jsme to stejné pozorovali i u fitballu i overballu. Takže tyto předměty necháváme volně být, on si je okouká, zjistí, že nekoušou a pak už je můžeme využívat i v rámci cvičení a terapií.

Ale zpět k dnešnímu workshopu. Sešla se skupinka necelých 20 lidí - převážně tedy z řad odborníků (logopedové, fyzioterapeuti, ergoterapeuti apod.) a několik málo rodičů. Včetně nás :) 

Workshop vedla přímo jednatelka společnosti, paní Dagmar Jurišová. Paní Dagmar na nás od první chvíle působila velmi otevřeně a sympaticky. Nespornou výhodou při prezentaci jednotlivých výrobků byla její vlastní zkušenost, neboť sama vychovává dítě s PAS. Věděla tedy naprosto přesně, o čem mluví a jak lze každou pomůcku prakticky využít. V průběhu dvou hodin jsme se seznámili s většinou produktů, některé jsme mohli i prakticky zkusit. Ano - dvacet dospělých najednou kousalo do kousátek :). Velmi oceňujeme, že se z workshopu nestala prodejní akce plná vnucování typu "Musíte si koupit tohle a tamto, to Vás zaručeně zbaví problému." Naopak. Paní Dagmar nakousla :) i téma příčin kousání a to, že je kousátka rozhodně neřeší. Jsou spíše bezpečnou kompenzační pomůckou. Několikrát zdůraznila, že kousátka nejsou vše spásná. Bylo příjemné, že i přes převažující část odborníků, mluvila paní Dagmar velmi srozumitelně. Kromě toho nabídla úžasný přesah nad rámec tématu týkající se například posouvání tolerančních hranic, příjmu potravy a výchovy obecně.

Co konkrétního pro Vítečka?

Vítečkovi, který trpí svalovou hypotonií, je dobré nabízet věci nabízející senzorický podnět - tedy kousátka s texturami, které navíc pomůžou při nácviku kousků v dosud mixované stravě, s čím se poslední týdny dost potýkáme.

Kousák navíc nabízí několik pomůcek, které lze využít při orofaciální stimulaci. Jedná se zejména o Z-Vibe®, který vibraci výrazně senzoricky stimuluje rty i vnitřní část úst. Základní logovibrátor lze doplnit o různé nástavce, které posunou naší orofaciální stimulaci zase na jinou úroveň.

Zdroj: Kousak.com
Zdroj: Kousak.com

Je škoda, že jsme po konci workshopu museli už běžet za Vítečkem, kterého hlídala mezitím babička (ještě jednou děkujeme). Určitě by bylo více času si s paní Dagmar promluvit a nechat si poradit, jaké konkrétní nástavce by byly pro Víťuldu momentálně nejlepší. Ale paní Dagmar přislíbila, že nám poradí alespoň emailem. Tak uvidíme... Mezitím budeme plnit prasátko :) Jsme si ale jistí, že tyto peníze určitě padnou na úrodnou půdu. Protože jestli je na trhu pomůcka, která Vítečkovi pomůže zlepšit citlivost úst, polykání i mluvení, chceme ji mít.