Hmatový kobereček

14.04.2020

Už jsme zde psali o homemade hmatovém chodníčku, který jsme pro Vítečka vyráběli. Proč jsme se tedy rozhodli kobereček koupit? Důvodů bylo několik. 

Doma vyráběný kobereček má nesporně mnoho výhod (především takřka neomezené možnosti různých povrchů), ale jednou z velkých nevýhod je jeho horší údržba. A ať chceme nebo ne, stále častějším využíváním se některé jeho dílky opotřebávají a přestávají být zcela bezpečné. 

Proto jsme hledali alternativu, která by pro Vítka byla novým podnětem. Vybrali jsme chodníček ORTODON z eshopu masaznikoberecky.cz. 

Tyto koberečky mají kromě omyvatelnosti výhodu v tom, že nabízí širokou paletu hmatových vjemů a také simulaci terénu - zejména kobereček s označením "Ostrůvek" (modrý) a "Vlna" (oranžovo-červený). Tyto koberečky stimulují klenbu chodidel, trénují svaly kotníku a eliminují ploché nohy a další ortopedické problémy. Jednotlivé dílky se dají vzájemně propojit. Na českém trhu se nabízejí ve dvou variantách - měkké a tvrdé. 

Časem jsme Vítkovi dokoupili ještě 4 kusy z tzv. eko sady, které jsou vyráběné z dřevokompozitu. Ty se prodávají pouze v tvrdé variantě, jejich údržba je trošku náročnější. Ovšem povrch dokonale imituje přírodniny - větve, šišky nebo žaludy.  


Hmatovými chodníčky jsme Vítkovi obložili nábytek, u kterého se nám pomalu zvedá a začíná jej obcházet. Získává tak cenné senzorické vjemy. Vítkovi doma botičky ani bačkůrky nedáváme. Jednak Vítek potřebuje vzhledem k vysokému nártu botičky na suchý zip, což není s kobercem moc praktické. Ale především chceme, aby měl přímý kontakt s podložkou. Nutno upozornit, že právě otázka botiček byla jednou z těch, kde se názory odborníků značně rozcházely.