Houpačky

10.08.2020

Nikdy by nás nenapadlo, jak jsou pro děti houpačky prospěšné a že je lze považovat za cvičební pomůcku. Díky svalové hypotonii naše děti více než ty zdravé, potřebují cvičit, posilovat zejména střed těla a věnovat značnou část pozornosti nácviku pohybu na nestabilních plochách a posilovat tak vestibulární systém. A ke všemu výše uvedenému slouží houpačky. 

Houpačky podporují rovnováhu, uvědomění si vlastního těla a rozvíjí vnímání prostoru. Houpačky i mimo jiné proto bývají jednou ze základních součástí senzorické integrace. 

Navíc jejich nespornou výhodou je to, že cvičení na nich děti baví. Vlastně to ani jako cvičení nevnímají a jen si to užívají. A to je přesně cesta, kterou chceme v co největší míře s Vítečkem razit. Vést ho zábavnou formou k přirozenému pohybu. A asi se nám to i daří, protože Víteček houpačky zbožňuje a mimo jiné znak pro houpání byl u něj jeden z prvních, které si osvojil. 

A na čem se tedy houpeme? 

Vlastně na jakékoliv houpačce, která je k dispozici :) Pro cílené cvičení jsme však pro Vítečka pořídili tři houpačky. 

Houpačka hnízdo je spíše houpačka do našeho Snoezelen koutku, který se momentálně pro Vítečka chystá (ale je to překvapení, takže pšt). Tato houpačka perfektně přilne k tělu, dodává jakýsi pocit bezpečí a klidu a z terapeutického hlediska slouží především ke zklidnění. 

Zdroj: sensa-shop.cz
Zdroj: sensa-shop.cz


Aktivnější zapojení se předpokládá u kruhové houpačky Síť, kterou tvoří pevný kruh a propletený systém provazů. Volný prostor je však ideální pro nácvik vnímání prostoru a hloubky. Nekonzistentní jádro tvořené jen sítí navíc nutí děti zpevnit své tělo a soustředit se mnohem více na koordinaci svých pohybů. 


A houpačka s interním označením raketa? To je zatím vrchol našeho houpacího vybavení. S raketou cvičí Víteček v centru senzorické integrace v PLAY SI. Jeto pro něj náročné, protože houpačka mu poskytuje jen minimální oporu. Musí zpevnit tělo a zkoordinovat své pohyby tak, aby se dostal do místa, kam chce on sám nebo kam ho lákáme. A pak přichází zábavnější část - nekontrolovatelný "pád" zpátky. Vítek díky raketě posiluje nejen střed těla, ale také ruce a nohy.