Kompenzační pomůcky

17.07.2019

Kompenzační pomůcky - to označení nevěstí alespoň z mého úhlu pohledu nic hezkého. A musím zcela upřímně přiznat, že řešení kompenzačních pomůcek pro Vítka byl jeden z emočně dosud nejnáročnějších momentů. Možná až právě při tom na mě začalo doléhat vše, co je s Vítkovým hendikepem spojené. Jako kdyby právě tyto pomůcky fyzicky ztělesňovaly vše, co v péči o Vítka řešíme a čemu všemu musíme čelit. Jako kdyby až speciální kočárek a židlička zhmotnily pojem jako hendikep, chromozom navíc, hypotonie, opoždění a vše ostatní. Bylo těžké se vymanit z té představy roztomilého, načančaného kočárku či vkusné jídelní židličky, která by perfektně ladila s interiérem našeho jídelního koutu. Najednou jste konfrontováni s touto představou a vizuálem, výrobci pomůcek teď snad odpustí, ale monstrózních kovových zařízení s všudypřítomnými hadičkami a písty a bůh ví čím vším. Podíváte se na to své plazoucí se miminko, které nade všechno milujete, a do očí se vám derou slzy. 

Každopádně doporučení na pořízení kompenzačních pomůcek nám dala ergoterapeutka Bára, žádanku jsme pak vyřizovali na neurologii. Vítek ve svých 9 měsících samostatně neseděl, do běžného kočárku se nám pomalu již nevešel a krmit jsme ho museli v improvizovaných podmínkách. Přechod na sportovní verzi kočárku nebo usazení do běžné židličky, kde by neměl dostatečnou oporu by nebyla ta správná cesta. Takže jsme stáli před výběrem. 

Šli jsme po těch nejběžnějších a zcela upřímně i nejlevnějších pomůckách, protože ne vždy jsou pomůcky plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění a doplatky nejsou rozhodně bezvýznamnou položkou v rodinném rozpočtu.

Polohovací zařízení Froggo od firmy Patron Bohemia 

Židlička Froggo byla vcelku jasná volba. Je vyráběna v několika variantách a díky mnoha příslušenstvím je její využití pestřejší než jen na krmení Vítečka. S firmou Patron nám ergoterapeutka domluvila předvedení a vyzkoušení židličky přímo u ní v ordinaci, takže jsme měli jistotu, že Vítečkovi židle padne. Pak už stačilo jen vyplnit potřebné dokumenty, nechat si vše schválit pojišťovnou a počkat si cca 2 měsíce na dodání. Židličku nám přivezli přímo domů a v rámci možností i znovu předvedli a připravili na míru Vítečka. 

Postřehy po několikaměsíčním používání: 

  • velká variabilita (náklon, výška apod.),
  • výhodou je pratelnost potahu, nicméně prostorů, kde se drží a zachytávají drobečky i prach je tady více než dost,  
  • opravdu monstrózní kovová konstrukce, na kterou je u jídelního stolu potřeba mnoho prostoru, 
  • ne vždy se dá najít ideální výška vůči stolu a prostoru, kam lze židličku pod stůl zasunout - momentálně má například Vítek optimální záklon a výšku, ale židlička nám pod stůl zasunout nejde a Vítek je tedy od stolu daleko, 
  • při všech bezpečnostních prvcích (zapínací fixační vestička, hrazdička apod.) opravdu nechcete, aby se vám dítě v židličce začalo při jídle dusit. 
Zdroj: https://www.patron.eu/cs/reha/reha-produkty/detsky-program/polohovaci-zarizeni/froggo
Zdroj: https://www.patron.eu/cs/reha/reha-produkty/detsky-program/polohovaci-zarizeni/froggo

Zdravotní kočárek Hippo+ od firmy SIV

Kočárek Hippo+ nám byl doporučen ergoterapeutkou i poradkyní rané péče. Naštěstí i u něho jsme měli šanci jej fyzicky vidět ještě před objednáním, protože toho času měla firma SIV nedaleko nás svou pobočku. S kočárkem toho nebylo tolik co řešit. Je polohovatelný, tzn. převezme úlohu korbičky v horizontální podobě a postupně lze vertikalizovat podle toho, jak bude Víteček umět sám sedět. 

Postřehy po několikaměsíčním používání: 

  • Čím musíme začít je tedy náročný systém na rozložení kočárku. Jelikož nakládáme a vykládáme kočárek několikrát týdně, nedá se rozhodně řešení oddělení koleček od zbytku kočárku hodnotit pozitivně - na obou stranách je nutné (současně) zamáčknout po dvou patentech a to se v jednom člověku dá velice těžko. Samotná kolečka lze však složit velmi snadno. 
  • Kočárek dorazí poštou a vy jej skládáte podle návodu, což je vcelku bez problému - ovšem není zde popsáno, jak správně zachytit bezpečnostní pásy, což je docela podstatná věc. A co víc - pokud si nějaký systém sami vytvoříte, myslete na to, že pásy budete muset výškově měnit podle růstu dítěte a taky do systému budete muset zasáhnout, když budete do kočárku chtít připevnit deku či fusak. Popruhy pásů bohužel nejsou pevné, resp. nedrží tvar a neustále se překrucují, což pro dítě není asi moc pohodlné. 
  • Ještě jedna zásadní bezpečnostní vsuvka - v momentě, kdy máte kočárek otočený ve směru jízdy a na madle máte připevněnou příruční trošku těžší tašku (s menším nákupem či jen větší láhví vody), kočárek se stává výrazně nestabilní a nám se již několikrát málem stalo, že se i s Vítkem převrátil. 
  • Kvalitního provedení se bohužel nedočkaly ani nánožník, stříška či příslušenství (taška a pláštěnka), takže z praktického (maminkovského) hlediska by si kočárek zasloužil více pozornosti (například bychom uvítali i ruční brzdu), Ke košíku je díky konstrukci horší přístup a v momentě, kdy tam máte složený nánožník a pláštěnku, moc prostoru nezbývá.  
  • Výhodu spatřujeme v polohovatelnosti kočárku a jeho možnosti otočení o 180°C, kolečka jsou otočná o 360°C a případně se dají zamknout, kolečka mají plné pláště a nemusí se tedy dofukovat.


Zdroj: https://www.pomuckyzdravotnicke.cz/detail/hippo+-kocarek-transportni-zdravotni/5510/
Zdroj: https://www.pomuckyzdravotnicke.cz/detail/hippo+-kocarek-transportni-zdravotni/5510/