Kouzelné čtení Albi

15.06.2020

Po návštěvě logopedie a před nástupem do lázní jsme pořídili kouzelnou tužku a první knížky z edice Kouzelné čtení od Albi. A musíme říct, že jsme se do kouzelného čtení všichni zamilovali. Knížky jsou pro Vítečka každodenní zábavou. Pořízení Albi elektronické tužky a knížek pro nejmenší byl skvělý tah. 

Jak vše funguje? 

Základem je speciální elektronická tužka Albi. Ta je také nejdražší počáteční investicí, pořizovací cena se aktuálně pohybuje okolo 1200 Kč. Tužka je vybavená speciálním čidlem, které po přiložení na knížky z této edice načte informaci a tužka vydá zvuk, spustí písničku, povídání či položí dítěti otázky z kvízu. Čidly pro jednotlivé zvuky jsou knížky doslova nabité. V některých z nich je třeba jen několikamilimetrová kravička, kdesi v dáli v krajině. A i ta zabučí :) Do tužky lze navíc nahrát další MP3 soubory, takže je praktickým úložištěm dalšího mluveného slova nebo audiopohádek. 

Tužka vydává reálné zvuky či mluvené slovo v přirozené podobě a vysoké kvalitě. Komentáře ke knížkám namluvili například Josef Somr, Václav Postránecký, Michaela Badinková apod. 

Knížky dokupujete postupně - podle věku či zájmů dítěte. Nabídka knih se neustále rozšiřuje a knížky se tak stávají mimochodem zajímavým a cenově přijatelným dárkem k narozeninám či Vánocům (nejdražší z nich se pohybují okolo 350 Kč). 

Praktické tipy

  • určitě doporučujeme pořídit na tužku pouzdro - tužka s vámi brzy začne cestovat a pouzdro ji perfektně ochrání, 
  • Vítek dával zvlášť v prvních týdnech tužce pořádně zabrat, ta nás přesvědčila o své odolností - navíc z diskuzí vím, že Albi na tužku poskytuje nadstandardní záruku - bez problémů jí vymění za novou i po běžné záruční lhůtě.

Přínosy pro Vítka 

Kromě zpestření prohlížení knížek, se Vítečkovi rozšiřuje slovní zásoba. Učí se vnímat intonaci a melodii různých hlasů. Knížka perfektně reflektuje to, co Vítka zajímá. Jednoduše tak vypozorujete, o čem chce slyšet. Prozatím jsou to všechna zvířátka :)

Vítečkovi se dostává zcela přirozených, autentických zvuků, které se snaží napodobovat. Nyní již zkoušíme poznávat barvy a tvary. V budoucnu nám knihy budou nápomocné při učení slov či počítání. 

Začínali jsme s miniknihami (Lesní zvířátka, Zvířátka z divočiny, Denní činnosti, Domácí zvířátka, Zpívánky) a také knihami Zvířátka v zoo a Zvířátka na statku. V těch všech jsou jednoduché, pro děti snadno pochopitelné ilustrace. Nyní jsme pokročili ke knížkám pro starší (Pohádkové učení, Moje první barvy a tvary, Svět zvířat, Můj svět). 

Víteček díky tužce mimochodem trénuje správný úchop, koordinaci svých pohybů, když se chce dozvědět více o tom, co ho zajímá a nesporný význam má samozřejmě Kouzelné čtení v logopedii