Logopedické pomůcky - kousátka

11.05.2020

Logopedické pomůcky se v naší komunitě zase tak často neřeší a je to škoda, protože jsou skvělým pomocníkem a i přes relativně velkou počáteční finanční investici jsou jednou z nejsnazších cest, jak našim dětem usnadnit nejen řeč, ale také třeba příjem potravy, redukci nadměrného slinění apod. 

Toto téma jsem už trošku nakousla v tématu orofaciální regulační terapie, ale stojí za to zmínit, jaké pomůcky s Vítkem používáme. 

My jsme začali s pomůckou, tzv. péčkem, který se oficiálně prodává pod označením Baby Grabber. Jedná se o logopedické kousátko, které se díky svému tvaru do P dobře drží i těm nejmenším miminkům, dlouhá část se dostane ideálně hluboko do pusy, ale zase ne natolik hluboko, aby se dítě dusilo nebo dávilo. Je skvělou alternativou dudlíku a cucání palečku u těch nejmladších. U starších dětí pomáhá s nácvikem kousání a celkově posilováním ústních svalů. Vítek měl kousátko v nejměkčí variantě. Nutno ale podotknout, že ten náš malý nezbeda si ho moc nevšímal a spíš kousal do všeho jiného. To je ale v rámci jeho vývoje naprosto přirozené a dokonce i v určitém ohledu žádoucí. 

Zdroj: kousak.com
Zdroj: kousak.com

Když bylo Vítkovi něco málo přes rok, stále jsme se potýkali s tím, že ho dávily větší kousky (i měkké) potravy. V tu chvíli jsme na základě doporučení sáhli po kousátku Tetra Bite Baby®, které na první pohled působí vyloženě jako designový kousek, ale jeho tvar i provedení je naprosto účelné. Každé z ramen má jiný povrch a Vítek tak při jeho kousání dostával více senzorických podnětů. Trénoval žvýkací svaly a zvykal si na odlišné struktury. A nutno podotknout, že nám toto kousátko zachránilo pobyt v lázních, kdy se Vítkovi začaly najednou klubat čtyři zuby, celé noci proplakal a náš předčasný odjezd byl na spadnutí. Kousátko ho uklidňovalo, v kočárcích na procházce s ním několikrát usnul. Ovšem od té doby je opět nevyužité. Ke slovu se dostává, když Vítek začne skřípat zuby. Některým dětem prý pomáhá masáž čelisti, uvolnění svalů. Vítkovi stačí se párkrát  zakousnout do kousátka a je po problému. 

Zdroj: kousak.com
Zdroj: kousak.com

Tento typ kousátek byl vyvinut ve Spojených státech a do ČR je distribuují zejména dva prodejci: logopediecervenkova.cz a kousak.com. Později jsme zjistili, že na trhu se objevují už i první padělky, které rozhodně nejsou tak odolné, bezpečné a tuším, že nemají ani potřebné atesty. 


Mimochodem - skvělým počinem Kousáku a Celostní komunikace v čele s klinickou logopedkou Mgr. Martinou Kolmanovou je webinář "Od kousání k povídání". Doporučuji najít si pro něj čas, stojí to za to.