Logopedické pomůcky (Z-Vibe)

11.05.2020

A je tu pokračování o logopedických pomůckách - tentokrát je to vyloženě specialitka pro orofaciální stimulaci. Jedná se o logopedický vibrátor Z-Vibe®. 

Z-Vibe® je pomůcka velikosti obyčejné tužky, která se používá pro úpravu svalového napětí a podporu polykání, mluvení a obecně citlivosti (nejen úst). Z-Vibe® se prodává v základní sestavě - logovibrátor s baterií a jedním nástavcem. Zbylé nástavce, kterých je opravdu nepřeberné množství, se prodávají samostatně. 

V čem může Z-Vibe® pomoci?: 

  • získávání senzorických vjemů díky velice jemným, ale účinným vibracím, 
  • zvýšení uvědomění obličeje a úst, zlepšení soustředění na orofaciální oblast, 
  • posilování svalů obličeje a úst.

Několik zásadních tipů:

Pokud máte možnost, je lepší na dítěti logovibrátor před jeho nákupem nejdříve vyzkoušet (například u logopeda). Ačkoliv jsou naše děti hypotonické a vibrace snášejí většinou s oblibou, nejedná se o absolutní pravidlo. Některé děti mohou být, zejména v oblasti hlavy, spíše hypersensitivní, a manipulaci v tak intimních oblastech, jakými bezesporu ústa jsou, nemusí snášet dobře. Navíc i jemné vibrace je mohou spíše dráždit (například způsobovat pocit lechtání u nosu - vlastní zkušenost) nebo dokonce způsobovat bolesti hlavy, které nám ale mnohdy neumí samozřejmě popsat. Z-Vibe® lze samozřejmě využívat i bez zapnutých vibrací, na druhou stranu ty jsou jeho velkou přidanou hodnotou. Pokud však tyto reakce na dítěti nepozorujete, mohu pořízení Z-Vibe® jedině doporučit. 

Nákup nástavců bych určitě konzultovala se specialistou - ideálně například logopedem, který vás může i naučit základní cviky s jednotlivými nástavci připravenými na míru potřeb vašeho dítěte. Jinak na internetu jsou k dispozici videa s jednotlivými nástavci a jejich využitím, případně lze objednat i knihu od D. Lowsky, která stojí za vývojem logovibrátoru (Tips&Techniques for the Z-Vibe® Book), dostupná je bohužel zatím jen v angličtině. 

Výhodou Z-Vibe® je jeho velikost, takže vás může doprovázet i na cestách. Je omyvatelný. Dokonce, pokud mám správné informace, může se dávat i do myčky (ovšem bez vnitřních součástí). Je dobré při nákupu rovnou pořídit i náhradní baterii, která není volně prodejná v běžných obchodech. 

Naše nástavce

My jsme si na základě informací z workshopu od Kousak.com pořídili následující nástavce. Uložené je mám v praktickém pouzdře, původně určeném pro kosmetické štětce :) 

Asi nemá význam popisovat jejich jednotlivé využití, a jak je používáme konkrétně u Vítka, ale rozhodně stojí za zmínku nástavec "Špička" (čtvrtý zleva), který s Vítkem využíváme i pro nácvik úchopů. Jemně se dotkneme vždy jednotlivých prstů, zavibrujeme a prsty spojujeme v pořadí: ukazováček-palec (pinzetový úchop), prostředníček-palec, prsteníček-palec, malíček-palec). Je to jednoduché procvičení pro jemnou motoriku, jehož výsledek vibrace znásobí. I to ukazuje, že Z-Vibe® má mnohem větší využití než jen v rámci orofaciální stimulace. 

Zdroj: kousak.com
Zdroj: kousak.com

V komunitě rodičů dětí s DS je několik maminek, které Z-Vibe® využívají a rádi sdílí tipy. Někteří rodiče volí alternativní variantu a ke stimulaci využívají elektrické zubní kartáčky :) My jsme to tedy nezkoušeli, ale ale v této souvislosti mohu doporučit kosmetický kartáček Foreo (případně jeho levnější variantu z různých čínských obchodů tipu AliExpress). Kartáček je omyvatelný a lze na něm nastavit intenzitu vibrací. Navíc má mnohem větší plochu a lépe se tedy využívá na větší části těla, které chcete u dětí skrze vibrace stimulovat. 


S pořízením logovibrátoru a všech nástavců nám pomohla nadace ŽIVOT DĚTEM. Mnohokrát děkujeme. Věříme, že mimo jiné i díky Z-Vibe® bude Vítek brzy mluvit a poděkuje i on sám :) 



Mimochodem - skvělým počinem Kousáku a Celostní komunikace v čele s klinickou logopedkou Mgr. Martinou Kolmanovou je webinář "Od kousání k povídání". Doporučuji najít si pro něj čas, stojí to za to.