Plavání

09.01.2020

Když bylo Vítečkovi 10 měsíců, začali jsme chodit na plavání. Proč začít s dětmi co nejdříve plavat? Důvodů je několik, zejména se jedná o: 

  • podporu psychomotorického vývoje,
  • otužování, což je u dětí s Downovým syndromem jedna z cest, jak zlepšovat přirozenou imunitu, 
  • posilování organismu (vliv na srdečně-cévní systém, zvyšování kapacity plic apod.), 
  • pobyt v kolektivu. 

Některé maminky dětí s DS se plavání obávají. Vše je nutné konzultovat s dětským lékařem, který vám mj. musí návštěvu plaveckých kurzů povolit. Ale pokud dítko nemá jiné zdravotní komplikace, plavání nic nebrání. 

Jedním z tipů do začátku, než třeba začnete s dítkem na kurzy chodit, je polévání vodou. Stačí malý kelímek, který naplníte menším množstvím vody. Miminko ve vaně postupně poléváte - od nejméně citlivých míst (ruce, nohy) až po ta citlivější (bříško, hlava). Vždy je nutné, zejména v oblasti hlavy, miminku předat signál, který je a bude neměnný. Například říci: "Vítečku, pozor, žbluňk", A na signálek miminko lehce polijete. Má tak možnost vnímat více, co přijde a trénovat reflexy - nadechnout se a zavřít pusinku. To je kromě plavání pro naše děti se svalovou hypotonií obecně doporučovaný cvik. Množství vody postupně zvyšujete. A signál si postupně přenesete i na lekce plavání na trénování potápění. 

Kelímkování
Kelímkování

My jsme si vybrali k návštěvám Aqua Studio ORCA v Teplicích. Dostaly se k nám ty nejlepší ohlasy a my jsme to jeli zkusit. Víteček měl čerstvých 10 měsíců a nutno podotknout, že jsou miminka, která bazén navštěvují již mnohem dříve. My jsme Vítkovi a vlastně i sami sobě dali trošku na čas. První návštěvy tedy upřímně nebyly podle našich představ. Prostředí studia je perfektní a věřte, že to udělá hodně. Pokud je všude čisto a teplo, je to s malým mimčem neocenitelné. Lekce probíhají v malém kolektivu (max. 5 dětí s doprovodem). V bazéně jsme 30 minut a během nich se vystřídá několik pohybových her, které v dětech budují pohybovou průpravu na budoucí samostatné plavání a celkově pobyt ve vodě. Vše je navíc provázené dětskými říkankami a písničkami, takže je vše pro děti zábavné. Vítkovi se však první dvě lekce vůbec nelíbily. Plakal a my po několika minutách pláče odcházeli, abychom ostatní miminka a vlastně i maminky k smrti nevyděsili. Následující čtyři týdny byl Vítek nemocný a my vůbec nevěděli, co nás na další lekci čeká. A světe div se, ten náš malý myšpulín nás všechny překvapil. Pláč se nekonal a z Vítka se stal naprostý vodomil. Je sice pravda, že na potápění si stále ještě zvyká, ale jakmile nyní vejdeme do studia, on se rozzáří, protože mu dojde, co ho za chvilku čeká... A to je úžasné. Je to přesně to, co chceme. Vést Vítka přirozeně a nenásilně k pohybu, který ho bude bavit. 


A víte, co je ještě úžasnější? Že díky úžasné majitelce plaveckého studia ORCA má Víteček jedinečnou možnost docházet na plavání po dobu, co ho to bude bavit a zcela ZDARMA. Paní Markéta Koštířová je úžasný člověk, který nám, tehdy ještě jako naprosto cizím lidem, podal pomocnou ruku. Byla to právě ona, která nás jako jeden z prvních lidí podpořila, nejen lidsky, ale i finančně.  Markéto, mockrát děkujeme. Jste pro nás jeden z andělů...