Ponožkový den

21.03.2019

Přesně na 21.3. každého roku připadá Světový den Downova syndromu. Výběr tohoto data není náhodný. Číslo 21 symbolizuje přebývající chromozom 21 v buňce, číslo 3 představuje trisomii tohoto chromozomu, tedy ten třetí chromozom (namísto obvyklých dvou). 

A proč ponožkový den? Právě dvě ponožky svým tvarem X připomínají tvar přebývajícího chromozomu v buněčných strukturách. 

Po celém světě se v tento den lidé připojují a oblečením dvou odlišných ponožek vyjadřují symbolickou podporu lidem s tímto onemocněním, kteří jsou také tak trošku odlišní. 

Je to již 114 dní, kdy se narodil Víteček, a Downův syndrom se stal součástí naší rodiny. Máme ale obrovské štěstí v tom, že na to nejsme sami. Máme jeden druhého, máme také rodinu a přátelé, kteří se s námi také připojili, aby ukázali, že bez ohledu na počet chromozomů jsme každý trošku jiný, každý výjimečný a jedinečný. 

A víte co je ještě úžasné. Že díky Vítkovi jsme součástí jedné obrovské rodiny. Právě ten chromozom navíc nás spojuje. Nevěříte? Tak se přesvědčte... (pozn. připravte si kapesníky) :)