Quiet Book

14.11.2020

Víteček za pár dní, ke svým druhým narozeninám, dostane jeden z nejúžasnějších dárků, jaký jsme mu mohli dopřát. Na jedné z prvních ergoterapií jsme se bavili o tzv. tišících knihách, neboli ručně vyráběných látkových knihách, které jsou doplněné o různé vychytávky z galanterie, jakými jsou zipy, suché zipy, patentky, knoflíky a mnoho dalšího. Původně jsme mysleli, že takovou originální knihu Vítečkovi vyrobíme. Ale měsíce samozřejmě ubíhaly, pořád se řešilo či vyrábělo něco jiného a ve Vítečkově rozvoji jsme se dosud přeci jen primárně soustředili na hrubou motoriku, která tvoří základ pro další rozvoj - jemnou motoriku a v poslední řadě i řeč. 

Jaké přínosy Quiet Book přináší? 

Slouží především pro rozvoj jemné motoriky. Kniha pro děti dostává zcela nový rozměr - kromě vizuálního vjemu se jedná především o hmatové podněty, a i přes označení tichá/ tišící kniha, mohou být některé prvky obohacené o zvuk (například šustění známé z hraček pro nejmenší, pískání nebo třeba cinkání rolničky apod.). 

Dítě díky pestrosti jednotlivých prvků rozvíjí primárně koordinaci svých pohybů (koordinace oko-ruka), cílené pohyby svých prstíků a také jednotlivé úchopy. Quiet Book je cenným pomocníkem pro nácvik manipulace s běžnými doplňky oblečení (zipy, karabinky, tkaničky, patentky apod.). Dítě se může učit provlékat či zavazovat tkaničky. A to vše samozřejmě tvoří jeden z pilířů v samostatnosti dítěte. 

V neposlední řadě je kniha podnětem pro rozvoj představivosti, fantazie a samozřejmě i slovní zásoby a řeči celkově. 

A co náš Quiet Book? 

Před několika týdny jsem narazila na video Quiet Book by Miki, která šije QB na zakázku, a jejíž výtvory jsou prostě jedním slovem úžasné. Pro inspiraci na naši knihu sleduji delší dobu více podobných stránek a tak si troufnu říct, že mám srovnání... Shlédla jsem naprostou většinu jejích videí a každá kniha byla v něčem originální. A především každá kniha byla naprosto úžasná. Jejich nápaditost, kvalita provedení a to i v nejmenších detailech je prostě bezkonkurenční. Navíc je každá kniha doslova ušitá na míru konkrétního dítěte a tak se pro něj stává zcela jedinečným předmětem. 

I my jsme proto ušití Vítkovy knihy svěřili Miki. A rozhodně jí můžeme doporučit dál... Vše probíhalo bez sebemenších problémů - od zadání knihy, upřesnění našich představ a vlastně veškeré komunikace. Miki naše zadání splnila do puntíku. Ba dokonce vše pozvedla na vyšší úroveň, když ještě do knihy s naším souhlasem vložila další své kreativní a užitečné nápady. 

Kniha nám po pár týdnech dorazila domů a my z ní byli naprosto uneseni. Jednak nás mile potěšily dárečky, které Miki Vítečkovi zaslala a když jsme našli velmi osobní vzkaz pro Vítečka, neubránili jsme se slzám dojetí. Knihou jsme listovali několikrát. A vždy jsme objevili něco nového, drobné detaily, které z knihy dělají doslova umělecké dílo. 

Už teď se nemůžeme dočkat, až si Víteček knihu o narozeninách rozbalí. Vzhledem k tomu, že knížky jsou jeho nejoblíbenější "hračkou", troufneme si říct, že z této nespustí nejen oči, ale i své ručičky. A to je přesně to, co potřebujeme. 

Paní Míše mockrát děkujeme. Do knížky pro našeho výjimečného Vítečka vložila část sebe a toho si neuvěřitelně vážíme. 

A tady je malá ochutnávka ... :)