Senzorický kobereček - Mořský svět (od 5 měsíců)

08.10.2019

Dosud největším a nejnáročnějším projektem byla výroba senzorického koberečku s motivem mořského světa. Podpora smyslového vnímání je u dětí s Downovým syndromem jedním z hlavních úkolů rodičů. Dítěti je potřeba nabízet různé předměty, které se liší materiálem, strukturou, barvou, ale také teplotou či pevností. Tím, že je u dowňátek opožděn motorický vývoj a mohou být v prozkoumávání svého okolí oproti vrstevníkům ostýchavější, je důležité je cíleně podněcovat. Mohli bychom samozřejmě Vítečkovi vkládat do ručiček různé věci, nicméně my jsme spíše zvolili formu hry a zábavy a vytvořili Vítečkovi jeho vlastní mořský svět.

Je velký přibližně 100 x 60 cm a jeho základ tvoří malý běhoun, na který jsme přišili nebo pevně přilepili celou řadu předmětů. Víteček ho prozkoumává zejména pomocí rukou a s naší pomocí i nožičkami. Cvičíme na něm úchop palec - ukazováček. Věci postupně prozkoumáváme, Vítečkovi je popisujeme a některé i znakujeme.

Fantazii se při výrobě hmatových koberečků meze nekladou. My jsme se při výběru soustředili nejen na pestrost barev a materiálů, ale skutečné zapojení většiny smyslů. Kobereček je proto osvětlen, doplněn o rolničky a pískající míček. Součástí jsou i pohyblivé části jako například bublinka, za kterou Víteček s oblibou tahá nebo pohybující se rybka či otevírající se mušlička s překvapením. Vítek hraní si s koberečkem miluje. Vždy máme pocit, že objeví něco nového. Kobereček zkoumá ze všech stran a nás těší, že naše úsilí a hodiny práce sklízí své ovoce.