Výtvarné činnosti (arteterapie)

18.05.2020

Část z naší pozornosti věnujeme i rozvoji kreativity a grafomotoriky. Maminka i tatínek mají k designu, grafice i výtvarné činnosti oba blízko. A u Vítečka se teprve uvidí :) 

Každopádně už nyní rádi usedáme ke stolečku a zkoušíme ve Vítkovi nejen povzbudit fantazii, ale podpořit také jeho jemnou motoriku a další ergoterapeutické cíle (úchopy apod.). 

Co používáme? 

Základem pro nás jsou pastelky, voskovky, prstové barvy a tuhé temperové barvy. Zde je několik tipů prvních pastelek pro nejmenší. Obecně se doporučují pastelky s výraznými, sytými barvami, které krásně kontrastují s papírem a pro děti je vizuální vjem výraznější.

Peanut (Y-Plus) - malé, ergonomicky tvarované pastelky se sytými barvami. Nabízí se v základní paletě 12 barev. Barví celá plocha "oříšku", pro děti to tedy znamená, že ať už se dotknou papíru kdekoliv, vždy se jejich počin na papíře projeví. Jen pozor - malé děti je rády dávají do pusy. 

Woody 3 v 1 (STABILO) - pastelka, vodovka a voskovka v jednom - navíc ve velkém rozměru, který padne do dětských ručiček, tuha je nelámavá a barvy jsou údajně až 8krát sytější než u běžných pastelek. S pastelkami lze kreslit na nepřeberné množství materiálů (včetně skla, plastů a kovů). Lze koupit v sadě nebo i po jednotlivých barvičkách.

Basic One PLAY COLOR - rychleschnoucí a vodou omyvatelné tuhé temperové barvy, které lze využít především na papír, kartón, ale také dřevo. Jsou silné, mechanismus je vysouvací, čímž se eliminuje nadměrná spotřeba nebo zlámání. 

Hodně využíváme také prstové barvičky a razítka

Vynikajícími pomocníky jsou také tekutý písek, plastelína, ale i obyčejná pěna na holení. Ta poskytuje zajímavý smyslový vjem, pro děti je kreslení s ní neotřelé, zábavné. Sice vám lehce tuhnou nervy v obavě, kde všude pěna bude, ale ta se naštěstí dá sehnat v nebarvené, neparfémované, senzitivní variantě, takže se nic tak hrozného vlastně nestane (cenově dostupná je například Cien senzitivní pěna na holení z Lidlu).  

Dobrým tipem na aktivitu pro podporu kreativity i grafomotoriky - stačí velká krabice a pastelky nebo voskovky. Kreslení pro děti dostává nový zábavný rozměr. Navíc kreslení na povrch kartonu přináší do ručičky dítěte jemné vibrace, zvyšuje se povědomí o vlastním těle a ruka dostává mnohem více podnětů a impulsů, přirozeně se zvyšuje vnímání propojení "ruce - tužka - podložka".