Závěsná dekorace Gobbi (2 - 3 měsíce)

26.02.2019

Ve věku mezi druhým a čtvrtým měsícem se zlepšuje schopnost miminka rozlišovat jednotlivé barvy a jejich odstíny. Vítkovi jsme vytvořili závěsnou dekoraci Gobbi (dle Montessori). Tvoří jí 4 koule stejné barvy v různých odstínech. Vítek tak vnímal jemné nuance barev od nejtmavší po nejsvětlejší a hloubku zorného pole umístěním koulí do odstupňované výšky.

Lehké pohupování koulí upoutává pozornost a je navíc pro miminko uklidňující.

Pomůcky:

  • čtyři polystyrenové koule (cca 4 - 6 cm)
  • čtyři vyšívací bavlnky stejné barvy, ovšem odlišných odstínů
  • tyčka dlouhá cca 25 cm, případně klipy k zavěšení na kočárek/ postýlku apod.
  • nůžky

Výroba:

Jednotlivé koule postupně omotáme jednotlivými bavlnkami tak, aby byly koule zcela pokryté. Jakmile jsou kuličky dobře omotané, zakončete omotávání pevným uzlíkem a nechejte konec bavlnky volný. Kuličky postupně zavěšujeme na tyčku - nejsvětlejší kouli zavěsíme nejvýše. Naopak nejtmavší, kterou dítě rozpoznává nejhůř, dejte nejblíže k němu.

Tipy:

Pokud budete koule jakkoliv zavěšovat, ujistěte se o bezpečném přikotvení, které odolá prvním pokusům miminka o jeho překonání. Důležité je také vcítit se do miminka a zavěsit dekoraci do vhodné výšky. Zkuste se sami položit do míst, ze kterých bude miminko předmět pozorovat. Následně změřte vzdálenost cca 25 cm od Vašich očí a předmět nechte jinou osobou zavěsit do dané výšky, ovšem o několik centimetrů směrem k nohám miminka. To je důležité pro zajištění správné polohy zad a šíje a předcházení přetěžování některých svalů.

Jako u ostatních hraček a pomůcek - nikdy nenechávejte miminko v jejich blízkosti bez Vašeho dozoru a pravidelně kontrolujte bezpečný stav - funkčnost a neporušenost.