Kluk z plakátu po druhé a vlastně i potřetí :) 

18.12.2020

Není to tak dávno, kdy jsme se radovali z úžasného zážitku ve společnosti lidiček ze spolku A.S. Ghost Czech Force (více v článku Akce "Hurá do školy" se Spolkem A.S. Ghost Czech Force, aneb jak se Vítek stal klukem z plakátu). A o pár týdnů později je z Vítečka zase celebrita :) 

Před několika týdny jsme dostali nabídku od šéfredaktorky časopisu Plus 21, Hanky Karhanové, zda bychom nechtěli našeho Vítečka prezentovat ve světě Downova syndromu skrze medailonek ve vánočním vydání. To jsme samozřejmě nemohli odmítnout. Časopis, který vydává třikrát ročně Společnosti rodičů a dětí přátel dětí s Downovým syndromem, odebíráme a víme, kolik cenných rad a zkušeností tam prezentují nejen rodiny, ale i odborníci. A právě této cílové skupině je časopis určen - rodinám i odborníkům. Takže to pro nás byla vlastně čest. 


Stačilo se zúčastnit s Vítečkem profesionálního focení v ateliéru Jiřího Jarocha ve Slaném, napsat medailonek a pak se obrnit trpělivostí, než se k nám hotový časopis dostane. A to se dnes stalo a my se tedy můžeme pochlubit tím naším malým dárečkem. Víteček tak bude mít perfektní vzpomínku. Mimochodem, té finální fotky se nemůžeme nabažit. To je prostě náš kluk, veselý, usměvavý s lehce šibalskými jiskřičkami v očích. 

A tady je Vítečkův medailonek

Víteček, 2 roky, Ústí nad Labem

V roce 2018 se nám narodil syn Vítek. Byl a je to naše vytoužené miminko. S přítelem jsme o první miminko přišli, mělo Edwardsův syndrom a my jsme se s ním museli ve 14. týdnu těhotenství rozloučit. O to víc jsme se těšili na Vítečka. Během těhotenství jsme absolvovali celou řadu vyšetření a vše se zdálo být v pořádku. Nicméně ještě na porodním sále nás upozornili na podezření, že Víteček má Downův syndrom, které se později také prokázalo. Víteček je od prvních chvil ale velký bojovník. Překonal všechny počáteční komplikace a statečně se pere s každým svým chromozomem navíc.

Vítek je náš krásný, věčně usměvavý andílek, který však už umí provádět lumpárny, kterým se také zcela upřímně zasměje. Největší zálibu našel v knížkách, prstíkem přejíždí po textu a tváří se děsně důležitě, jakože už umí číst. Baví ho, když mu popisujeme, co je na obrázcích. Nejčastěji to jsou zvířátka, a i proto máme doma už celou krabici jejich figurek. Víteček je umí poznat, pochoduje s nimi po gauči nebo balkónovém okně a je vidět, že si v hlavě přehrává své fantastické příběhy. Víteček ještě nemluví, ale ovládá už téměř 70 znaků, díky kterým se krásně dorozumíme. Při učení nových znaků je Vítek velmi vnímavý a má zcela upřímnou radost, když si znak osvojí, použije ho a dostane se mu od nás pozitivní zpětné vazby.

Víteček je přirozeně zvídavý, rád se pro cokoliv nadchne a při jakémkoliv úspěchu si zatleská. Na procházkách mává z kočárku na kolemjdoucí, kterým tím většinou vykouzlí úsměv na tváři. Jeho smích je velmi nakažlivý, každý pookřeje a i díky tomu míváme pocit, že Víteček lidi spojuje. Na svůj věk je velmi empatický. Když nejsme ve své kůži, přijde a pohladí nás. Nově objevil chození, takže pak mezi námi pobíhá a střídavě nás doslova zasypává hromadou pusinek a ještě z toho má neuvěřitelnou radost.

S Vítečkem nás letos čekají třetí Vánoce. Ty první, kdy mu bylo pár týdnů, celé prospinkal. Při druhých mu udělal největší radost balicí papír a stužky. Ale letos už to bude o něčem jiném. Víteček miluje světélka a písničky. Těšíme se na jeho výraz úžasu, až uvidí ozdobený stromeček a to, jak si společně zazpíváme koledy. Vítek se bude určitě pohupovat do rytmu, a ačkoliv budeme s tatínkem zpívat falešně, od něj se určitě dočkáme srdečného aplausu. Nejen na Vánoce si uvědomujeme, jak je náš život díky Vítkovi bohatší o "něco navíc". A i díky tomu jsme se rozhodli náš příběh sdílet veřejně a založili jsme před časem blog.

Co všechno pro nás znamená spojení "něco navíc"? Vlastně úplně vše. Každá Vítečkova buňka obsahuje chromozom navíc. A tahle nadílka předurčuje, že Víteček bude vždy tak trošku jiný. Péče o něj a jeho výchova vždy bude vyžadovat něco navíc a my jsme se rozhodli mu v jakýkoliv okamžik to něco navíc dát. Nicméně nechápejte to jako sebeobětování se. Naopak. To především Víteček nám do života přináší něco navíc. Asi každé dítě svého rodiče určitým způsobem změní, Víteček náš život obohacuje každým dnem. Učí nás trpělivosti, důslednosti, posiluje naší vůli a smysl pro organizovanost. Za těch pár měsíců již stihl změnit náš pohled na svět i žebříček našich hodnot. Z workoholiků se najednou stali lidé, kteří se za ničím neženou, umí si vychutnat kouzlo okamžiku a umí se radovat z jedinečnosti dané chvíle. Učí nás neusnout na vavřínech, vzdělávat se a díky jeho jedinečnosti jsme poznali celou řadu lidí, které bychom asi jinak neměli šanci poznat. A to by byla velká škoda, protože tak srdečnými lidmi se chceme obklopovat. Vítek nám ukazuje, co je v životě skutečně důležité a co nebo kdo nám stojí za to "něco navíc".

Co bychom chtěli Vítečkovi do nadcházejícího roku popřát? 

Jemu a vlastně všem našim výjimečným dětem bychom rádi popřáli především zdraví, protože ať to může znít jako sebevětší klišé, víme, jak moc je důležité. Přejeme si také, aby byl Víteček stále tak spokojený a usměvavý kluk. Aby se naučil mnoho nových věcí a nadále nám dělal radost, kterou nám svými i sebemenšími pokroky přináší.

Co máme na Vítečkovi nejraději? 

Na Vítkovi milujeme jeho srdečnost a pozitivní naladění. Víme, že každá jeho emoce je naprosto upřímná. Je to nespoutaný živel a zároveň mazel, který nás vždy bezkonkurenčně rozesměje projevem svého nadšení a radostí z vlastního úspěchu. 


Hance Karhanové děkujeme, že nás oslovila a my máme tuto skvělou památku. 


Ale to není vše:) 

Aby té pozornosti nebylo málo, v minulém týdnu nás oslovila nadace Naše dítě, která nám pomáhá financovat hipoterapii, zda bychom souhlasili s tím, že budou prezentovat Vítečka na zimních plakátech nadace. Vítečka tak budete moci spatřit v lednu a únoru na pražských zastávkách MHD. Pro nás je to maličkost, kterou můžeme nadaci alespoň trošku vrátit jeho ochotu nám pomoci. Snad úsměv toho našeho raráška někomu při čekání na tramvaj zlepší náladu :)