bObles

08.06.2020

Tak jsme naprosto podlehli pomůckám bObles. Ačkoliv pro nás nejsou novinkou, protože jsme je měli již párkrát na zkoušku z rané péče, naprosto nás uchvátil Mravenečník, kterého jsme mohli pořídit z aukcí pro Vítečka. Ale hezky postupně... 

Základní informace o bObles

Pomůcky bObles dodává na český trh firma CoolCity s.r.o., ale pokud víme, jedná se původem o dánský produkt z EVA pěny. Pomůcky se během pár let staly stále častějším vybavením pro školky, ale i tělocvičny fyzioterapeutů či ergoterapeutů. 

Díky svému veselému, ale zároveň funkčnímu designu v dětech přirozeně podněcují pohyb. Pomáhají s posilováním jednotlivých svalů zejména břicha a zad, tréninkem stability a rovnováhy a jejich využití je opravdu všestranné. Záleží jen na konkrétní pomůcce a naší fantazii. 

Materiál je navíc velmi příjemný, ani tvrdý ani měkký a snadno udržovatelný (vlažnou vodou). Menší nevýhodou je, že je na něm vidět téměř každý výrazný šrám či otlačení. Stačí mít náramek či hodinky a menší, ovšem jen povrchová, rýha je hned na světě. Nosnost naprosté většiny pomůcek je 100 kg, takže udrží Vítka i tatínka. Alespoň dokud jeden z nich výrazně nepřibere :) 

Co jsme již zkoušeli? 

Z Rané péče jsme měli zapůjčeno k vyzkoušení Kuře a Želvu. Kuře nám pomáhalo při pasení koníčků a prvnímu tréninku na labilní ploše, když byl Víteček ještě opravdu hodně malinký. 

Želva je ještě výrazně labilnější plocha, na které jsme trénovali nácvik rytíře, sed na balanční ploše a mnoho dalšího. 

Součástí naší domácnosti se natrvalo stal Mravenečník. Ten je složen ze čtyř částí, dvou pevných a dvou labilních ploch, které se jemně vychylují. Mravenečník má z dosud vyzkoušených pomůcek pro nás největší využití. Vítek se na něm může houpat, přelézat či podlézat jednotlivé části, lze trénovat lezení či chůzi do/ze schodů. Hezky se u něj dá sedět a výrazně nám pomáhá při vertikalizaci Vítečka. Vítek má výrazně povolené břišní a zádové svaly, v sedu se hrbí. Proto mu většinu aktivit musíme cíleně přenášet do vyšších poloh, aby měl motivaci sedět rovně. A mravenečník je proto cenným společníkem. 

V září tohoto roku se nám podařilo díky Andělům bez křídel a Suicide Angels pořídit domů nové zvířátko - Krokodýla. S ním se tedy nedá plavat, ale Vítečkovi v domácím prostředí slouží jako zábavná překážka. Neskutečně ho baví krokodýla přelézat. Vítek tak posiluje nejen svaly, ale také prostorové vnímání hloubky, s čímž mají děti s DS veliké problémy a přináší jím to značné komplikace například při chůzi ze schodů nebo z kopce. Otočením krokodýla se z něj rázem stane šikmá plocha a pro Vítka zábavnější věc - dráha pro auťáky. 

Zdroj: coolcity.cz (zleva: krokodýl, kuře, mravenečník, želva

Naše dojmy?

Pomůcky bObles jsou prostě úžasné a my si už teď děláme zálusk na slona. Jejich nespornou, přesto pochopitelnou nevýhodou, je vysoká pořizovací cena (v řádech několika tisíc Kč). Raná péče Diakonie disponuje několika sadami těchto pomůcek, nicméně jejich zapůjčení je u rodin natolik žádané, že na některé z nich jsou až několikaměsíční čekací lhůty. A ačkoliv je jejich využití všestranné a žádná z pomůcek není určena jen omezené věkové kategorii, přeci jen dítě bývá po dlouhých měsících čekání motoricky již někde jinde. A je to škoda. Proto jsme se rozhodli, že námi pořízené pomůcky, které se nám podařilo získat z různých charitativních projektů, Rané péči později věnujeme. Ať tedy poslouží více potřebným! 


Za finanční podporu při nákupu pomůcek bObles děkujeme zejména skupince Když aukce pomáhají, Andělům bez křídel a Suicide Angels.