Znakovací pobyt

20.09.2019

Jak jsme se již zmínili, díky Rané péči Diakónie Praha jsme měli šanci se zúčastnit znakovacího víkendu, který se uskutečnil 20. - 22. září 2019 v Bělči nad Orlicí. Než se dostaneme k dojmům, které jsme rádi sdíleli i pro podzimní Zpravodaj rané péče, podáme trošku základních informací: 

  • kurz pořádá Raná péče Diakónie Praha dvakrát ročně (na jaře a na podzim), 
  • je určen rodinám klientů rané péče, přičemž není omezen počet účastníků za rodinu - naopak je žádoucí vzít nejbližší rodinu, která bude s dítětem znakovat nebo například chůvu či asistenta, 
  • kurz je zpoplatněn relativně symbolickou částkou za ubytování a lektorky, 
  • kurzu se zúčastní i logopedka, která je rodinám kdykoliv k dispozici, programu se aktivně účastní a v rámci víkendu je navíc pro rodinu vyhrazena individuální hodinová konzultace, 
  • o pobyt je veliký zájem, počet míst pro rodiny je omezený a určitě je vhodné se zapsat do pořadníku pro nadcházející pobyty. 

A teď ty dojmy

Rádi bychom se s vámi podělili o naše dojmy ze znakovacího kurzu pořádaného ranou péčí. Jsme rodiče devítiměsíčního miminka s Downovým syndromem. Před jeho narozením jsme o znakování nikdy neslyšeli. Nicméně právě diagnostikovaný Downův syndrom nás ke znakování přivedl. Znakovat jsme začali, když byly synovi 3 měsíce. Šlo o několik málo rutinních a motivačních znaků. Spíše jsme však volili cestu znakování říkanek a písniček, na které syn výborně reaguje. Každým dnem bylo patrnější, jak syn slova doprovázená znaky víc a víc vnímá, a my jsme věděli, že to bude cesta, jak mu komunikaci do budoucna víc usnadnit. Na znakovací kurz jsme jeli s přáním, aby se znakování stalo přirozenou součástí našeho života, neboť dosud jsme bojovali s tím, že jsme se museli hodně hlídat a soustředit se na to, abychom i těch pár výrazů znaky doprovázeli. A musíme přiznat, že toto očekávání bylo nejen naplněno, ale troufneme si říct, že celý kurz naše představy předčil.

Zprvu nás lehce vyděsil předem avizovaný rozvrh jednotlivých aktivit. Přeci jen je syn ještě maličký a obávali jsme se, že se nám nepodaří skloubit jeho režim a potřeby s plánovaným programem. Nicméně naše obavy byly zcela zbytečné. Po celou dobu na kurzu vládla přátelská a uvolněná atmosféra. Syn se cítil dobře a my jsme mohli bez problémů absolvovat všechny znakovací bloky. Oceňujeme perfektní organizaci celého víkendu. Naprosto vyhovující bylo rozvržení jednotlivých znakovacích bloků, včetně jejich optimální délky a náplně - opakování již naučených znaků a následné tematické rozdělení těch nových (rodina, jídlo, hračky, zvířata apod.). Zařazení říkanek a písniček bylo zpestřením každé hodiny. A to nemluvě o pohádce, která zaujala nejen děti, ale i nás dospělé, a i po návratu domů se stala každodenní součástí večerního uspávacího rituálu. Kurz byl velmi obohacující. Odvezli jsme si zásobu přibližně 150 nových znaků. Pro někoho může být toto číslo málo, pro jiného moc. Ale věřte, že je to ideální množství. Zjistili jsme, že pro komunikaci s dítětem je tato zásoba i díky velmi šťastnému výběru ze strany instruktorek naprosto dostačující. Ale především nás využívání těchto znaků přirozeně vede k vyhledávání a učení se znaků nových, neboť nám nyní přijde vždy líto, když nějaké slovo ještě neumíme a hned ho hledáme. 

Velmi si vážíme profesionálního a zároveň lidského přístupu celého týmu z rané péče a paní logopedky. S logopedií jsme sice se synem na úplném začátku, ale o to víc nám jsou její poskytnuté rady k užitku. Nedá nám to a musíme zmínit ještě jednu věc, kterou nám víkend přinesl. Bylo uvolňující strávit čas s rodinami, které prožívaly nebo prožívají stejné či velmi podobné starosti a radosti jako my. Ačkoliv jsme při příjezdu nikoho neznali, záhy jsme se cítili "jako mezi svými". Kdo tento příjemný pocit někdy zažil, ví, o čem mluvíme. Kurz doporučujeme rozhodně všem - těm, kdo již se znakováním v nějaké míře začali a chtějí jen intenzivně rozšířit slovní zásobu, ale i těm, kteří se znakováním z nějakého důvodu otálejí. Určitě vás kurz "nakopne" a znakování se stejně jako u nás stane přirozenou a především zábavnou součástí každého dne. Ještě jednou děkujeme všem zúčastněným, zejména organizátorkám. Bylo vidět, že vás vaše práce baví, a věřte, že má obrovský smysl. 

Heřmánkovi