První lázně

27.07.2020

Tak už za sebou máme s Vítečkem první lázně. Dojmů, postřehů a zážitků je nespočet. Ani nevím, kde začít. Asi to vezmeme pěkně postupně: 

Doporučení pro lázně jsme si vyžádali na neurologii, kde nám v rámci lékařské zprávy uvedli indikaci komplexní lázeňské léčby. Pak už stačilo jen vybrat lázně, zajít za pediatrem, který vypsal potřebné dokumenty a odeslal je na pojišťovnu. My jsme o lázně žádali v březnu, přičemž jsme dostali na výběr z těchto lázní:  

  • Františkovy Lázně          
  • Jáchymov
  • Janské Lázně                
  • Karlovy Vary 
  • Klimkovice                       
  • Konstantinovy Lázně 
  • Lázně Bělohrad
  • Luhačovice
  • Mariánské Lázně 
  • Teplice 

Na výběr jsou také některé léčebny, ale těm se tentokrát věnovat nebudeme. V komunitě rodičů dětí s DS jsou dle mého názoru nejčastěji skloňovány Janské Lázně, Teplice a Klimkovice. My jsme zvažovali několik hledisek (lokalita vzhledem k bydlišti a případnému zázemí pro tatínka, reference na terapie, zázemí lázní, reference na řekněme pohodlí - čistota, teplo apod.). Počítali jsme s tím, že naší žádost může pojišťovna schválit až v krajním časovém limitu, tj. 6 měsíců od jejího podání a tak jsme s Vítečkem nechtěli být někde v zimě, abychom nešli nemocem vyloženě naproti. Nakonec se náš výběr zúžil na Teplice vs. Klimkovice. A přestože Teplice máme, co by kamenem dohodil, zvolili jsme přeci jen Klimkovice. Ty jsou sice na druhé straně republiky, nicméně stran terapií i zázemí a okolního prostředí nám vzešly nejlépe. Asi nemá cenu rozebírat jednotlivé důvody, protože přeci jen každý z nás preferuje něco jiného. A především - každá recenze ostatních maminek je do jisté míry subjektivní a celá řada věcí se může i v průběhu roku změnit. Často čtu v diskuzích na toto téma, jak se během roku obměnilo osazenstvo terapeutů a už to není to, co dřív apod. 

Každopádně naše dojmy z Klimkovic? 

Areál 

Klimkovice se nachází nedaleko Ostravy, což by mohlo někoho odradit. Ovšem nenechejte se zmást. Lázně se nachází na konci malé vesnice, kde doopravdy lišky dávají dobrou noc. Jsou na kopci, z jedné strany obklopené loukami a z druhé strany lesem. Lázně jsou rozdělené do dvou budov - pro dospělé a pro děti. Přičemž nově jsou za dětskou léčebnou přistavěné minidomky. Celý areál je tedy v klidné oblasti, veškeré zázemí se nachází v jedné budově a po koupelích či bazénu tedy nemusíte přebíhat ven. Celý areál je protkaný sítí cestiček a chodníčků, v lese je udělaná stezka pro vozíčkáře i kočárky, kde se díky interaktivním prvkům zabaví i děti starší. Všude je klid a pohoda. Pro někoho, kdo je zvyklý na ruch velkoměsta, chce si jít mezi jednotlivými procedurami "zašopovat", tak Klimkovice určitě nejsou to pravé ořechové. A asi si ani nedokážu představit větší možnost vyžití pro starší děti. V areálu je totiž jen dětské hřiště, neudržovaný minigolf a pískoviště s několika houpačkami. Nejbližší civilizace, tj. Klimkovice s větším obchodem, je vzdálená cca 2 km. 

Je výhodou, že základní potřeby i potraviny lze nakoupit v budově dospělých, která je mimochodem s dětskou spojena podzemním tunelem. V budově dospělých je k dispozici menší obchod s potravinami, kavárna, pošta a pár obchůdků se suvenýry i oblečením. A na kolonádě se také objevují stánkaři, kteří vám místní šopování občas zpestří :) Součástí budovy jsou také restaurace a kinosál, kde se konají různé doprovodné programy. Jen musím zmínit jednu místní specialitku - pokud vás někdo nasměruje na kolonádu, zapomeňte na tu idylku, která se vám vybaví ze známých obrázků z Karlových Varů a podobně. Kolonáda v klimkovickém pojetí je skutečně jen chodba plná stánkových stolů mezi jednotlivými kamennými obchody :) 

Pokoje 

Pokoje jsou na první pohled malé, ale po pár dnech zjistíte, že vlastně plně dostačující. Jsou vybavené postelemi (v případě zájmu si lze zapůjčit dětskou postýlku nebo zábranu), je zde velká šatní skříň, menší skříňky u postelí, stůl se židlemi, televize a lednička. Pračky jsou dostupné na patrech, ovšem sušičky, byť jsou avizované, nejsou moc funkční a sušáky jsou velice často plné. Na každém patře je také kuchyňka s velmi, ale opravdu velmi základním vybavením (pár kousků nádobí, mikrovlnná trouba a rychlovarná konvice). Na každém patře je dětská herna se stolky a televizí. 

Pokoje se uklízí každý den kromě víkendu, ovšem musíte mít štěstí na poctivou paní uklízečku, což jsme tedy my tentokrát měli. Převléká se jednou týdně, což s malým mimčem bývá trošku problém. Ale naštěstí nám paní uklizečka dala sadu ložního prádla k dobru, pro případné nehody. 

Doprovod a návštěvy

Často se při nástupu do lázní řeší střídání doprovodu a návštěvy. Střídání doprovodu v Klimkovicích samozřejmě v průběhu pobytu možné je, ale konkrétně jsme se o něj s Vítečkem nezajímali. Návštěvy jsou povolené venku a ve spodním vestibulu. Do lůžkové části, tzn. na pokoje návštěvy nesmí. Pouze při příjezdu a odjezdu může tatínek pomoci s věcmi, následně však musí pokoj opustit. Přenocování je možné, po předchozím nahlášení minimálně dva pracovní dny předem. Což je asi dáno tím, že musí připravit přistýlku apod. My jsme však měli na pokoji volnou postel a i tak bychom údajně museli návštěvu na víkend ohlásit nejpozději do středečního poledne. Opuštění areálu přes noc možné není, pouze na základě výjimečného svolení primářem. Je však možné si odhlásit jídlo den předem a areál pak můžete opustit, což je super, pokud chcete jet na vzdálenější výlet. Nicméně vím i o maminkách, které přes noc zůstávali mimo lázně, ačkoliv je to zakázané. Pokoje nikdo nekontroluje, na druhou stranu čas od času dochází ke změně rozpisu procedur, který si vyzvedává rodič v podvečerních hodinách, o čemž se dozví pouze ze vzkazu na dveřích. Jak pak případně maminky vysvětlovaly, že nedorazily, to netuším. 

Strava

Jídlo je podáváno ve třech oddělených jídelnách. K dispozici je dostatek dětských židliček v různých variantách, prostor v jídelně je i na kočárky. Na výběr je vždy z několika jídel a pro menší je dokonce po předchozí domluvě k dispozici mixovaná nebo mletá strava (včetně kaší ke snídani). Svačiny jsou většinou ve formě ovoce, jogurtu apod. Večeře jsou většinou teplé, ale na výběr je i salát či pečivo s pomazánkou. Co hodnotím velmi negativně je čas jídel. Snídaně jsou podávány v čase 7:00 - 7:45, obědy 11:15 - 12:15 a večeře 16:30 - 17:00, poté se jídelna zavírá. Jenže když máte malé mimčo, které musíte nakrmit, čas na to, abyste se v klidu najedli i vy, prostě chybí. A velký problém nastává při snídaních, protože většinou máte už v čase snídaní naplánované první procedury (například od 7:05 - 7:35). Pak vám tedy nezbývá nic jiného, než sbalit snídani do krabičky a najíst se na pokoji v pauzách mezi procedurami. 

Procedury

Procedury jsou na lázních dle mého názoru to nejdůležitější a s potěšením můžu říct, že na nich nemám co vytknout. Personál, pokud může, vychází ochotně vstříc s jejich načasováním zejména s ohledem na režim dítěte (například spinkání apod.). Procedury jsou naplánované na každý den vyjma neděle, přičemž v sobotu dopoledne bývají jedna maximálně dvě procedury a většinou se jedná o bazén či koupel. Procedury jsou vždy v časech 7:00 až 15:00. Zbylý čas je volný. Lázně se navíc snaží připravovat pro děti pestrý doprovodný program, aby jim pobyt v lázních utekl. 

Nabídka procedur je opravdu pestrá. Většinou je každý den pro dítě připravená koupel (jodobromová, perličková, bylinná). Samozřejmostí jsou fyziocvičení a ergoterapie. Co mě mile překvapilo, byl pobyt ve Snoezelenu - tmavém i interaktivním a senzorická integrace. Kromě toho jsme měli ještě masáže nebo i canisterapii (individuální i skupinovou). Rozpis terapií lze po dohodě s lékařem změnit. Každý týden je vizita, kde máte šanci rozpis s lékařem prodiskutovat. Ze zdravotních důvodů můžete být také z procedur omluveni, ale počet procedur takto anulovaných je omezený. Vítek měl díky růstu zoubků teploty a průjem, bez procedur byl dva dny. A pokud by nám lékařka měla omluvit další den, museli bychom pobyt již ukončit. 

Na většinu terapií dítě pouze doprovodíte. Terapeuti většinou žádají, aby na proceduře bylo dítě bez rodiče, ale troufnu si říct, že nikdo vám účast vyloženě nezakáže. Jen to není žádoucí. 

Celkové dojmy

V Klimkovicích jsme byli spokojeni zejména se zázemím a nabídkou procedur. Velké díky a pochvala patří terapeutům, kteří si Vítečka oblíbili a pro něj byl tak lázeňský pobyt mnohem snazší. Největší dojem na nás zanechal Snoezelen a senzorická integrace, při které mi terapeutka předala velké množství cenných informací. Blahodárně na nás působilo klidné okolní prostředí. 

Co určitě pobyt znesnadňovalo, byl rozpis procedur do času snídaně. A velké mínus bohužel přinesl i potvrzený případ koronaviru u jednoho z fyzioterapeutů. Protože atmosféra a zážitky, které následovaly, byly značně nepříjemné a troufnu si říct i poněkud zbytečné. Na to, že lázně již zažily jarní vlnu pandemie, člověk by čekal, že o několik měsíců později budou připraveni a jejich kroky budou promyšlené a především logické. Bohužel spíše ve spoustě maminek zbytečné desinformace, matoucí a nejednotná sdělení, ale třeba i naprosto nevstřícný přístup recepčních, vzbudily pocit paniky. Koronakrize není nic příjemného, ale spíše bych čekala, že se lidi k sobě budou chovat vstřícně. Opak byl bohužel pravdou. Lázně nejdříve potvrzený případ tajily, a to dokonce i rodinám, které byly s fyzioterapeutem v přímém kontaktu. Mnohé děti mají oslabenou imunitu a strach maminek o jejich zdraví byl jistě na místě. Nejednotná prohlášení, která se ve svých aktualizacích objevovala na několika různých místech, a ne vždy se ke všem rodičům dostaly aktuální pokyny včas, takže docházelo ke zbytečným nedorozuměním a vlastně k neutuchající šeptandě a všudypřítomném šíření novinek. Méně úsměvné byly okamžiky, kdy jsme dle rozpisu měli s Vítečkem přijít v čase 19:00 - 19:30 na kontrolní měření teploty. Jenže Vítek v tomto čase už chodí spát. Po domluvě jsem se tedy dostavila ještě s dalšími dvěma rodiči o pár minut dřív. Sestry bohužel prý musely trvat na striktním dodržování času, takže jsme tam na sebe 3 minuty koukali a čekali na úder sedmé hodiny. Absurdní vůči zákazu se shlukovat ve skupinkách. A korunu tomu ten den nasadila sestra, která mi před desátou volá  s tím, že jsme se na měření nedostavili. Samozřejmě probudila Vítka a nastalo nové kolo uspávání. Člověk by měl pro nejistotu a až absurdní chování jisté pochopení, ovšem to by se muselo dostávat pochopení i z druhé strany. Tak to byla jedna velká kaňka na našem lázeňském pobytu. To ovšem nemění nic na tom, že se do Klimkovic určitě rádi znovu vrátíme. Věříme, že se už nebude řešit koronavir a my prožijeme poklidný pobyt, který bude Vítečkovi prospěšný.