Workshop Kousáku

13.12.2019

V pátek 13. 12. 2019 jsme se v Praze zúčastnili workshopu pořádaným společností Kousak.com. Víteček byl s babičkou a jak si s taťkou nejlépe užít společnou chvilku jen ve dvou? Zaplatit poplatek 250 Kč/ osobu a přihlásit se na tříhodinový seminář o produktech této firmy, kde nás bylo cca 15. Žádná romantika se tedy nekonala :) 

Naše dojmy z workshopu? 

Kousák jsme znali, protože jsme u něj pořizovali logopedické kousátko, když bylo Vítkovi asi 5 měsíců. Na workshop jsme zamířili získat zajímavé tipy, protože Vítek ve věku jednoho roku bojoval s příjmem větších kousků. Hodně se dávil a my už značně zoufalí hledali jakékoliv řešení, které by nám pomohlo. 

Trošku jsme se obávali, aby nebyl workshop veden vyloženě jen prodejně - představením jednotlivých produktů ve stylu "vše si kupte, vše vám pomůže a vaše problémy se zázračně vyřeší". Opak byl však pravdou. Workshop vedla přímo paní Jurišová, zakladatelka a jednatelka společnosti, která má sama dítě se specifickými potřebami a tak rozhodně měla z čeho čerpat postřehy a tipy.  Paní Dagmar na nás od první chvíle působila velmi otevřeně a sympaticky. Z hodně praktického hlediska rozebírala možné problémy s kousáním, správné techniky krmení lžičkou, zavádění nových potravin do jídelníčku a problematiku pití, sání i foukání. Přesah, který paní Jurišová nabídla, byl naprosto odzbrojující a otevřela témata, která na první pohled s kousáním přímo nesouvisí, přesto jsou zcela zásadní. 

Workshop byl velmi inspirativní a přinesl nám spoustu podnětů k zamyšlení. Samozřejmě, že součástí bylo představení vybraných produktů, ale vše bylo nenásilné a především hodně konkrétní a praktické. Některé pomůcky jsme mohli i na vlastní kůži zkusit. Ano - dvacet dospělých najednou kousalo do kousátek :). Odcházeli jsme s jasnou představou, co by nám mohlo pomoci a jaké produkty budeme kupovat. Konkrétně šlo o logopedický vibrátor Z-Vibe®.

Několik tipů (nejen) pro naše děti 

Dovolím si shrnout pár tipů, které jsme pochytili na workshopu, ale také například od ergoterapeutky či fyzioterapeutky. Potřeba kousání je naprosto přirozená a do věku 12 let nelze u dítěte přirozeně (bez naší intervence) odbourat. Příčin potřeby kousání je několik. Nejčastěji se jedná o přirozené prvotní poznávání světa, o jakousi smyslovou nedokrmenost či hledání způsobu uklidnění při stresové situaci.  

Problém nastává, pokud dítě kouše do věcí, do kterých to není jednak žádoucí, ale především bezpečné. Kousátka neřeší příčinu potřeby kousání, ale nabízí bezpečnou alternativu předmětů, do kterých dítě může kousat. Přeučení je běh na dlouhou trať, nicméně určitě je žádoucí nebezpečné předměty dítěti odebírat a rovnou mu jemně nenásilně nabídnout kousátko. 

Kousátka se nabízejí ve třech variantách tvrdosti, přičemž správnou tvrdost je vhodné volit jednak podle (mentálního) věku dítěte (například nejmenším určitě nedávat malá kousátka na šňůrce), ale je žádoucí zohlednit i předmět, do kterého dítě kouše a najít mu tedy vhodnou alternativu. Měkká kousátka nahrazují cucání palečku či ožužlávání oblečení (rukávů, límců apod.). Středně tvrdá kompenzují okusování nehtů, pastelek, plastových předmětů. Ta nejtvrdší by se měla vyrovnat tvrdosti kovových předmětů (lžiček), skleniček či hrnečků. 

Pro naše hypotonické děti se hodí texturovaný povrch kousátek, který nabízí silnější smyslové vjemy. Nicméně pozor - od Vítečka vím, že i naše děti mohou být na různých částech těla hypersenzitivní. Volba je tedy velmi individuální. Ale z vlastní zkušenosti vím, že se nemusíte obávat obrátit se na kontaktní osoby ve společnosti. Ochotně s výběrem správných pomůcek pomůžou.