Cvičební pomůcky

20.07.2020

Za měsíce cvičení, zejména od té doby, co jsme přestali s Vítkem cvičit podle Vojtovy metody a přešli jsme na Bobath, se naše domácnost postupně rozrůstala o nové členy. Nyní máme vybavení, za které by se nemusel stydět ledajaký profesionální sportovec. A co nejčastěji využíváme? 

Pomůcky z rané péče

Kromě stálého vybavení, o kterém bude řeč později, využíváme hodně často možnosti si pomůcky zapůjčit z rané péče. To má několik obrovských výhod - pomůcky jsou mnohdy drahé a náš byt také není nafukovací. Pomůcky se nám navíc obměňují a cvičení je tedy pro Vítečka stále pestré a neokoukané. Když se nám pomůcka osvědčí, můžeme poté zvažovat její pořízení. Kromě pomůcek bObles, jsme vyzkoušeli již celou řadu WESCO modulů (zejména šikmou plochu a bobath válec), balanční čočky, chodítko WALKY a mnoho dalšího. 

S čím doma nejčastěji cvičíme? 

Doma nejčastěji cvičíme s bobath válcem, gymnastickým míčem (fitballem), overballem, Physio ballem (40 x 65 cm), balančním míčem bosu a balančními čočkami a donutem. Jak je tedy patrné, jedná se především o labilní plochy, díky nimž Vítek posiluje zejména oslabený střed těla, zlepšuje rovnováhu a upravuje držení těla. 


Kromě běžných cvičebních pomůcek využíváme i řekněme zábavné pomůcky a hračky, které vedou Vítečka k pohybu vyloženě hravou formou. Již jsme se zmiňovali o významu houpaček, ale výborně poslouží i tunely, balanční kužel, montessori houpačka, houpací prkna a mnoho dalšího. Nápomocná mohou být i odrážedla či vhodně vybraná chodítka. I jízda na typické tatrovce je pro Vítečka prospěšná. Věděli jste například, že právě tatrovka má pro děti ideální design? Dítě má pod sebou pevnou podložku, na které může sedět, hrany tatrovky jsou v adekvátní výšce pro poskytnutí dostatečné opory a jízda na ní tvoří silný smyslový vjem plný destabilizace a především samozřejmě legrace. 

Všechny pomůcky pomáhají v dětech vzbudit přirozený zájem o hru a pohyb. Zlepšují jejich stabilitu, koordinaci a obratnost. Rozvíjejí flexibilitu a fantazii. A i když se z Vítkova pokoje postupně stává spíše tělocvična, rozhodně to není na škodu. Měli byste totiž vidět Vítečkův výraz, když pak na cvičení fyzioterapeutka vyndá například bosu nebo Physio Ball. Místo toho, aby se bál, co se bude dít, tak se usměje a vydá se radostně k pomůcce. Pro Vítka to jsou známé předměty, díky nímž zažívá legraci. 


Mnoho z cvičebních pomůcek nám pomohly zakoupit nadace a další podpůrné projekty. Největší díky patří nadaci Život dětem, Andělům bez křídel z.s. a aukcím ve skupince KDYŽ AUKCE POMÁHAJÍ. Děkujeme