Neurorehabilitace

22.10.2020

Jednou z cest, jak se snažíme Vítkův rozvoj podpořit, jsou neurorehabilitace. Jedná se o ambulantní neurorehabilitační pobyty, které Vítek absolvoval již dva, oba na Armandi Therapy Clinic v Praze. 

Dosavadní pobyty probíhaly v rozsahu jednoho týdne. Každý den jsme na dvě hodiny dojížděli na kliniku, kde Vítka čekalo intenzivní fyzio cvičení, soustředěné zejména na zpevnění středu těla a nácvik správné techniky sezení a chůze. Po celý týden má Vítečka v péči vždy jen jeden fyzioterapeut, což je dle našeho názoru obrovská výhoda. Mohou se vzájemně poznat, fyzioterapeut ví, na co se soustředit a je ideální, když ví, jak dítě namotivovat. Na Vítka platí písničky, míčky a zvířátka. Ale samozřejmě ne vždy je vše idylické. Vítek má samozřejmě hlavně za úkol cvičit, a pokud přijde na řadu TheraSuit obleček, který toho našeho divocha spoutá, začíná vztekání, které byste rozhodně nechtěli slyšet :) 

Ale k jádru věci. Základní info o neurorehabilitaci, které mnohé rodiče při zmínce o nich zajímají. 

  • Jedná se o individuální cvičení (dítě + terapeut) v tělocvičně. ATC klinika je perfektně vybavená a kromě zmíněného TheraSuit oblečku jsou při cvičení využívány zejména balanční pomůcky (donut, bosu, Physio Ball) a pomůcky bObles
  • Děti v rámci terapie mohou navštívit terapeutickou místnost Snoezelen, kde mohou odpočívat a zároveň získávat potřebné smyslové vjemy. 
  • Neurorehabilitační pobyty jsou dobrovolné a nejsou placené z veřejného zdravotního pojištění. V rámci péče o Vítečka jsou pro nás spolu s hipoterapií nejnákladnější položkou. Pro představu, jeden týdenní pobyt nás v tuto chvíli vychází na necelých 11 tisíc Kč + náklady na dojíždění/ ubytování. Vítek dosud absolvoval nejkratší možnou podobu pobytu (1 týden po 2 hodinách). Od listopadu 2020 nás již čekají pobyty dvoutýdenní, při kterých jsou náklady samozřejmě úměrně vyšší. 
  • Rozhodně doporučujeme počáteční vstupní vyšetření u primáře kliniky, byť je zpoplatněno. Je opravdu precizní, komplexní a odvíjí se od něj doporučení pro jednotlivé cvičení. 

Proč právě ATC klinika?

Absolvování neurorehabilitace nám bylo doporučeno ergoterapeutkou Bárou ještě v době, kdy Vítkovi nebyl ani rok. Později jsme oslovili několik klinik a právě ATC klinika reagovala jako jedna z mála velmi rychle, pružně a věcně. Absolvovali jsme vstupní vyšetření, na základě kterého nám byla doporučena kratší verze programu MiniPegas (tzn. jen týdenní pobyt). Už to nám přišlo velmi profesionální - mít možnost si zkusit pouze týdenní pobyt a zjistit, jak na to bude Vítek reagovat. Zda to vůbec vzhledem ke svému věku zvládne a jaké to na něj bude mít účinky. A první pobyt nás přesvědčil, že ATC byla správná volba. Jednak nám naprosto vyhovoval přístup fyzioterapeutů k Vítkovi. Jsou velmi přátelští, hledají si k němu cestu a zároveň se nenechají obalamutit jeho hereckými výkony a snahou uniknout kamkoliv, ovšem co nejdál od oblečku :)

Cvičení jsou opravdu intenzivní, pestrá, ale zase ne hektická a upravená vždy k momentálnímu stavu Vítka. V závěru týdne jsou například více proložená relaxací ve Snoezelenu apod. Pro děti a dospělé je zde navíc perfektní zázemí - dětský koutek, sezení a občerstvení pro nás jako doprovod. Všichni (od recepčních, přes koordinátorku, přes terapeuty až po vedení) na nás vždy působí velice přátelsky a mile. Děti mimo jiné dostávají trička s logem kliniky, balónky s diplomem a na závěr i plyšového Pegáska jako památku a zejména odměnu za své úsilí. Jsou to maličkosti, které ale pobyt zpříjemní. My jsme ATC kliniku zvolili popravdě jen na zkoušku, abychom měli do budoucna srovnání. Ale po dvou absolvovaných pobytech nemáme sebemenší důvod, proč zkoušet jinde. Jsme spokojeni s jejich přístupem a především, po každém tomto pobytu je na Vítkovi vidět obrovský pokrok. 


Velké poděkování patří všem, kdo nám finančně pomáhají neurorehabilitační pobyty financovat. Právě financování této ambulantní péče bylo hlavním důvodem zřízení Vítkova transparentního účtu. Dosavadní pobyty se podařilo zafinancovat z podpory Nadačního fondu Josefa a Olgy Řepkových (Padající hvězdy) a také pomoci Andělů bez křídel z.s. v čele s úžasnou Klárkou Hozákovou.  

Již nyní máme vybranou částku 30 000 Kč od nadačního fondu Báry Nesvadbové
Be Charity, která nám pokryje neurorehabilitační pobyt v roce 2021!