Senzorická deka

09.11.2020

Nejnovějším členem naší domácnosti se před několika dny stala homemade senzorická deka. K vytvoření tohoto skvostu jsme se inspirovali ve Snoezelen místnosti ATC kliniky při prvním neurorehabilitačním pobytu Vítečka. Spustili jsme pátrací akci, odkud deka pochází a případně, kdo by nám jí mohl vyrobit. Týdny ubíhaly a kloudných výsledků jsme se nedočkali. A tak maminka, která se učila šít na šicím stroji letos při první vlně pandemie, a vrcholem jejího dosavadního umění byly tedy jen bavlněné roušky, sebrala veškerou odvahu a pustila se po nocích do díla. 

Výsledkem několika párání, vztekání a boje se šicím strojem je senzorická deka. Její kouzlo spočívá v tom, že potah je složen jednak z běžné bavlněné látky, ale především z tzv. látky minky, která má typická jednotlivými jemnými výstupky. Tato látka se stala hitem posledních let pro výrobu miminkovské výbavičky - z minky se šijí hnízda pro nejmenší, ložní prádlo, ale i vnitřní části fusaků do kočárku. Nově se objevují i bundy pro dospělé s vnitřním potahem z minky. Jednoduše proto, že minky je na dotek tolik příjemná látka... 

Tato senzorická deka nám nejen zdobí pokojíček a poskytuje bezpečnost při Vítkovém dovádění na průlezkách Faber. Vítkovi slouží také jako prostor pro relaxaci, prohlížení jeho oblíbených knížek a na druhou stranu skvělého parťáka pro jeho řádění a skákání bomb. 

Propojení odlišného typu látek, které se liší nejen vzorem, ale také materiálem, poskytuje Vítkovi zejména zrakovou a hmatovou stimulaci. Deka lze navíc využít i jako zátěžová pomůcka. Zátěžové deky poskytují pocit bezpečí, uklidňují a napomáhají s uvědoměním si vlastního těla.  

Deka je tedy dalším z bodů překvapení pro Vítečka, na kterém nyní intenzivně pracujeme. Řekneme jen tři slova: Snozelen a senzorická integrace :)

Vynikajícími pomocníky jsou pro nás také různé sedací pytle a válce. Kromě polohování a relaxace jsou pro Vítečka zajímavými překážkami, které přelézá a neustále tak posiluje. Máme velký sedací vak, věnovaný společností PersCom s.r.o.. Dále také námi ušitý menší sedací pytel a také válec. Ten nám ušila šikovná Veronika Kuželová. Mnohokrát tímto děkujeme.